UA-106160129-1

31. 3. 2016

Zastupitelstvo na své schůzi 30. března schválilo rozpočet pro rok 2016, který svými hlasy podpořili i zastupitelé Strany zelených. Letošní rozpočet si ale na cestě ke svému vzniku prošel poměrně trnitým vývojem. Jaká je tedy jeho podoba?

Na počátku byl nedotažený pohrobek po ex-starostce Radmile Kleslové (ANO), která sice svůj návrh rozpočtu připravila, už ho ale dále neprojednala ve výborech Zastupitelstva a komisích Rady. Navíc poté, co hnutí ANO vypovědělo v lednu koaliční smlouvu, přestalo se o osud rozpočtu zajímat. Příprava finálního rozpočtu se tak dostala do značné časové tísně, kterou se podařilo ukončit až na středečním jednání Zastupitelstva.

Komplikace při vzniku rozpočtu ale přinesly jeden velmi pozitivní efekt. Schválený rozpočet byl projednán maximálně transparentně a demokraticky, jednotlivé výbory a komise měly prostor se k rozpočtu vyjádřit a připomínkovat ho. Oproti původnímu přístupu ex-starostky Kleslové tak nastal obrat o 180 stupňů.

Rozpočet lze z hlediska výdajů rozdělit na dvě kapitoly. Jedna představuje provozní výdaje na zajištění běžného chodu Městské části tak, jak ji známe. Druhá část rozpočtových výdajů je zajímavější, zde jde o další rozvoj Prahy 10, její budoucí podobu, zkrátka o investice.

Kapitola investic není pro rok 2016 tak ambiciózní, jako byla v letech minulých. Pamatuje se v ní ale na většinu projektů, které jako Zelení pokládáme za důležité. Bude pokračovat rekonstrukce MŠ Na Sychrově, konkrétně bude dokončen druhý pavilon. Revitalizace se dočkají další veřejné prostory, např. Heroldovy sady, dětské hřiště a sportoviště Tuchorazská nebo prostor před kostelem Panny Marie v Záběhlicích. Dojde k navýšení investic do oprav chodníků. Počítá se se vznikem nízkoprahové centra K Botiči.

Ve schváleném rozpočtu je zahrnuta další podpora aktivit přicházejících přímo od občanů Prahy 10, jako je projekt participativního rozpočtu Moje stopa. Dojde také k navýšení grantů.

Přijatý rozpočet pokládáme za dobrý. V oblasti investic sice mohlo být myšleno i na další projekty rozvoje Prahy 10, i tak ale věříme, že v roce 2016 se naše městská část stane opět o něco lepším místem pro život.

Autor: Jiří Cveček