UA-106160129-1

12. 10. 2020

Index korupčního rizika (K-Index) je ukazatel míry rizikových faktorů. Je každoročně vydáván Hlídačem státu. Celková hodnota K–Indexu pro Prahu 10 za rok 2019 je 9,36 bodů. To odpovídá výsledné známce D a umístění v horší polovině. Pro srovnání, za rok 2018 Praha 10 získala 4,73 bodů, což odpovídalo výsledné známce B a naše MČ tak před rokem patřila mezi třetinu nejlepších obcí.

Zelení Prahy 10 proto, na základě hodnocení Hlídače státu, doporučují dotčeným odborům MČ Praha 10 dodatečně zkontrolovat 24 problematických smluv a poučit se ze zjištěných nedostatků. V celkem 22 případech přitom došlo k pozdnímu zveřejnění smluv. Věříme, že se jedná o náhodná selhání jednotlivců (např. pracovníků zodpovědných za zveřejnění smluv), nikoli o záměrná, systémová pochybení.

Pokud by se u těchto smluv skutečně potvrdila podezření Hlídače státu, že: „Smlouva nebyla zveřejněna do 3 měsíců od podpisu a nikdy nezačala platit. Smlouva nebyla uveřejněna do 3 měsíců od uzavření smlouvy (dle § 7 odst. 1) a je tak automaticky zrušena od počátku, nikdy nezačala platit.“, mohlo by to mít pro MČ Praha 10 negativní dopad, přičemž v takovém případě by nebyly vyloučeny ani finanční ztráty.

A jaké je celkové poučení z této situace? V souvislosti s těmito zjištěními vidíme pro Prahu 10 cestu v pokračování celkové digitalizace a automatizace procesů úřadu. Tento postup by také pomohl ke zvýšení efektivity fungování úřadu, díky čemuž by úředníci měli více času na skutečnou práci pro občany a občanky Prahy 10. MČ Praha 10 si navíc v současné době epidemie nemůže dovolit další finanční ztráty, zejména když je v pokročilé fázi projekt rekonstrukce radnice.

Cílem Zelených Prahy 10 je transparentní a efektivní fungování naší městské části.

Jsme Zelení Prahy 10.

#Zeleni10

Naši čtenáři si mohou po zaregistrování stáhnout data sami a přesvědčit se ZDE.