UA-106160129-1

4. 4. 2018

Uklízet planetu je letos v kurzu! Přidejte se k nám a ukliďme Prahu 10

Už jste slyšeli o “ploggingu”? Tento sportovní trend se šíří ze skandinávských zemí, které jsou zároveň tahouny udržitelného rozvoje a světové špičky v recyklování a využívání odpadů, do celého světa. O co jde? O kombinaci běhu (jogging) a sběru odpadů (plucking).

Švéda Erika Ahlströma totiž napadlo, proč nevyužít energie běžců a nespojit zdravé s užitečným. Vyvinul aplikaci Plogga, kde si každý plogger může poměřovat svou výkonnost s dalšími, a stále se rozrůstajícím řadám běžců přidal do sportovní výbavy rukavice a pytel na odpadky a spojil péči o své zdraví s aktivismem.

Více o ploggingu třeba zde.

Aktivní péče o své okolí se tak v průběhu letošního roku stává nejen něčím, co nutně potřebuje naše planeta, ale i něčím trendovním.

V Česku se zatím příliš nedaří, aby se sběr odpadů a péče o třeba i jiné než nejbližší okolí stalo něčím celospolečensky uznávaným. Alespoň trochu se toto snaží změnit Svaz ochránců přírody s akcí Ukliďme svět, ukliďme Česko.

V jeden den, letos 7. dubna, aktivizuje dobrovolníky a posílá je uklidit předem vybrané lokality. Minulý rok takto téměř sto tisíc dobrovolníků a přes padesát tisíc dětí pročistilo 2 457 lokalit a odklidilo neuvěřitelných 1 536 tun odpadu.

Strana zelených se pravidelně účastní a pomáhá některé úklidy organizovat. Zelení na Praze 10 takto v minulých letech pomohli mimo jiné k odklizení několika tun odpadu z černé skládky u Slatinského potoka, který nyní již jen občasně pročišťujeme a prosekáváním náletových křovin a vykopáváním tůněk se snažíme pomoci tamnímu mokřadu.

Letos se chystáme uklízet v okolí Bohdalce a metra Skalka. Zkuste se řídit novými trendy a přijďte nám pomoc uklidit toho co nejvíce! Při poctivém ohýbání a nošení pytlů, garantujeme dobrý pocit i úbytek kalorií.

Budeme se na vás těšit na 7. dubna v 10:00 u výlezu z metra Skalka směrem do Goyovy ulice a na zastávce Vršovický hřbitov, případně nás kontaktujte na:

Veronika Šmausová
veronika.smausova@gmail.cz
602 777 977

Jiří Cveček
jiri.cvecek@seznam.cz
602 346 564