UA-106160129-1

24. 9. 2023

Úvodní svědectví z místa

Petra: Bydlím v Ostružinové ul. v panelovém domě přiléhajícím k severní části Květu. Jediná okna bytu (s lodžií) jsou orientována na jižní stranu. Budova Květu je velmi blízko, takže mě udivovaly již úvahy o nástavbě Květu. U současného projektu je východní budova tak blízko našeho domu, že se opět divím, že by to bylo možné schválit a realizovat. Bourání a výstavba v takové blízkosti by pro mně byly důvody k odstěhování, nicméně byty jsou městské a nikdy nám nebylo umožněno je odkoupit. Z tohoto pohledu bych schválení takového projektu považovala za bezohlednost vůči nájemníkům. Je hezké, že projekt počítá s revitalizací okolí, ale trvá roky, než stromy vyrostou, a naše byty jsou už nyní v létě velmi horké a celé okolí by byl betonový ostrov, nebýt už vzrostlých stromů v parku v západní části, který byl v nedávných letech revitalizován. Stromy jsou také ve východní a severní části. Budou zachovány? 

Fakta o situaci výstavby

Předmětem je demolice stávajícího obchodního centra OC Květ a výstavba polyfunkčního objektu a veřejného prostoru v ul. Jabloňová a Ostružinová na Zahradním městě.

V přízemí je plánované obchodní centrum ve velikosti asi 2 800 m2, nad tím jsou plánované dvě věže pro bydlení v úpravě 12 nadzemních pater a celkovým počtem asi 110 – 150 bytových jednotek na ploše 12 800 v průměrné velikosti jednoho bytu 85 m2 (tzn. bydlení pro rodiny a větší) a 234 parkovacích míst ve dvou podzemních garážích a podél ulice Ostružinová.

Co je zásadní problém celé téhle kauzy, který se už nenapraví: promarněná šance na participaci, absence vyjednávání toho, co investor poskytne (pokud například zaplatí ordinaci nového lékaře na místní poliklinice nebo nový nový pavilon školy) – obavy místních se měly včas adresovat a mohly se rozptýlit tím, co investor nabídne. To by ale jednání s ním musely být vedeny jinak, než to vypadá, že vedeny byly. Takhle mají lidé oprávněný pocit, že téma dlouhodobě sledovali, chodili na schůzky a najednou je řeč o něčem zcela jiném, než o čem se mluvilo do teď.

Nyní adresujeme některé otázky, které nás při studiu situace napadají.

Limity území

  • Je navrhovaná podoba v souladu s Územním plánem a dalšími dokumenty jako například Metodika kontribuce investorů do území – doporučení městským částem pro změny ÚP od Institutu plánování a rozvoje?

Okolní infrastruktura

  • Jak je připravena dopravní infrastruktura (dům počítá s 230 parkovacími stáními) Jak probíhá spolupráce s magistrátem ohledně posílení městské hromadné dopravy?
  • Jak je připravena kapacita mateřských školek a škol v lokalitě? Například ZŠ Břečťanová, kam by děti ze zástavby logicky spadaly, měla minulý rok v 1. třídě 34 dětí. 
  • Jak je připravena kapacita lékařů nebo místních kroužků?

Podpora bydlení

  • Jaký typ bydlení investor v lokalitě uvažuje – půjde o nájemní bydlení/byty k prodeji/investiční byty a počítá se s částí dostupného nebo sociálního bydlení?
  • Plánuje radnice Prahy 10 část bytů do svého vlastnictví pro podporu místních obyvatel, pokud některé okolní byty jsou také vlastněné městem?

Zelené prvky budovy a rozvoj lokality

  • Jaky je plánovaný energetický standard budovy?
  • Jake jsou plánovány prvky zelenomodré infrastruktury? (Napr. zelená střecha, zelené řešení přilehlého parku)
  • Je plánovaná instalace OZE a v jakém rozsahu?
  • Jak je plánovaná průchodnost projektu a zachování rázu náměstí prostranství v západní části (a uměleckých prvků)?

Shrnutí

Jsem přesvědčeni, že nejdůležitějším krokem je nyní:

👉 návrat k procesu participace

👉 tlak na odpovídající podíl investora na řešení problémů s navýšením obyvatel v lokalitě

👉 proaktivní řešení radnice palčivých otázek místní infrastruktury – především škol a školek, městské hromadné dopravy a rozvoj místní zeleně s ohledem na klimatické změny.

Jako Zelení budeme kauzu dále sledovat a chceme vědět, jaké budou další kroky, které teď radnice Prahy 10 podnikne?

 

A jeden osobní komentář od naší spolu-předsedkyně Evy Pavlíkové: 

„Radnice Prahy 10 a zvolení zastupitelé jsou svým dílem zodpovědni za to, jak se nám tu na Praze 10 žije. A dlouhotrvající neshody mezi zástupci radnice a opozicí se promítají a odráží i do života nás občanů na Praze 10, jak se v této kauze ukazuje. 

Velmi dobře rozumím tomu, že součástí politické práce je zaujmout voliče a voličky, ale osobně mám dlouhodobě dojem, že technologie moci nám tady na desítce přerostla nad únosnou míru a že bych nám tu přála návrat zpět k poctivé politice –  hájit zájmy lidí na Praze 10, zvyšující kvalitu jejich každodenního života a také ochotu a snahu se dohodnout, i když máme někdy rozdílné názory.“

Pokud máte ke kauze doplnění nebo přípomínku, obraťte se na naši spolu-předsednickou dvojici na stránce Kontakty.